شیر دادن نوزاد

Bebeklerin ilk altı ayda yalnızca anne sütü alması gerekir. Yeterli anne sütü olmaması veya bebeğin emmemesi durumunda ise devam sütleri takviyesi ile bebeğin besinsel gereksinimleri karşılanabilir.

Bebek emzirmede önemli püf noktalar;

1- Emzirmeye başlamadan önce anne, ellerini yıkayarak bebeğe mikrop bulaşmasını önlemeli, meme başını ve çevresini temiz su ile silmelidir.

2- Anne bebeğiyle birlikte rahat, temiz ve yeterince sıcak bir ortamda sırtını bir yere dayayarak oturmalıdır.

3- Bebeğin yüz ve bedeni kendine dönük olacak şekilde tutulmalı, bebeğin başını tutan kol gerekirse bir yastık ile alttan desteklenmelidir. Bebeğin başı kolun iç kısmına yerleştirilip aynı kol ve elle bebeğin kalça ve bacakları kavranmalıdır.

4- Emzirirken anne ve bebek rahat olmalı, karşılıklı göz teması kurmalıdır.

5- Emzirmeye başlamadan önce temizlenmiş meme ucu baş ve işaret parmakla dairesel hareketlerde daha belirgin hale getirilip yavaşça bebeğin üst dudağına dokundurularak bebeğin ağzının açılmasına yardımcı olunur. Boşta kalan elle göğüs C şeklinde tutulmalı, meme başına ve etrafındaki kahverengi kısma dokunmadan memenin ucu bebeğin dudağına değdirilmelidir. Bebek ağzını açınca meme ucu ve etrafındaki kahverengi kısım bebeğin ağzına yerleştirilerek emzirme gerçekleştirilir.